Uliczna sprzedawczyni kleistego ryżu

Uliczna sprzedawczyni kleistego ryżu

sobota, 9 czerwca 2012

09.06.2012 - Sobota

Malezja wita! Kuala Lumpur ze szkła i metalu




Malezja ma w planach osiągnąć do 2020 roku poziom państwa rozwiniętego. Obecnie klasyfikowana jest jako "kraj rozwijający się". Kuala Lumpur to jedno z najszybciej rozwijających się miast Azji Południowo - Wschodniej z przyrostem gospodarczym powyżej 10% w skali rocznej. W centrum miasta jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne wieżowce ze szkła i metalu. Do najbardziej znanych należą bliźniacze wieże PETRONAS (lokalnie nazywane KLCC). Po mieście poruszać się można m.in. metrem, które na niektórych odcinkach przechodzi w skytrain (torowisko znajduje się na wysokich wiaduktach ponad ulicami). W KL mieszka ok. 1 600 000 ludzi, a w całej pobliskiej aglomeracji ponad 7 milionów.

Malezja jest stosunkowo młodym państwem. Ustrój polityczny kraju to monarchia konstytucyjna (król plus dwuizbowy parlament). Niepodległość uzyskała w 1957 roku (od Angoli). Kilka lat później, w 1965, od Malezji odłączył się Singapur, który teraz jest wiodącym państwem w regionie.

I znów przeżyłam szok: mili ludzie, nie trzeba biec za autobusem, kierowca spokojnie poczeka, nikt na nikogo niepotrzebnie nie trąbi, miejscowi mówią po angielsku, jest spokojnie i czysto! Tylko się utwierdziłam w słuszności decyzji o wyjeździe z Hanoi. Gorzej jednak, bo coraz mniej chce mi się wracać do Europy:P.


 W KLCC znajduje się największe w Malezji centrum handlowe. Petronas finansuje team mercedesa z F1, z Schumacherem na czele.

 W Malezji, na wzór angielski, obowiązuje ruch lewostronny. Na ulicach dominują samochody. Kierowcy są bardzo kulturalni i zatrzymują się na czerwonym:P Takie moje skrzywienie po Hanoi!

 Symbol KL bliźniacze wieże Petronas (koncern paliwowy) KLCC, należą do najwyższych budynków na świecie (452m). Ich budowę zaczęto w 1992 roku a zakończono w 1998! Czyli staruszki liczą już sobie 14 lat! Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra (w sumie mają 88 kondygnacji). Z ciekawostek: aby wymyć tylko jedną wieżę potrzeba ponad miesiąca;)

 W gąszczu wieżowców. Naprawdę robią wrażenie, zwłaszcza gdy pochodzi się z prowincji:P Hehe!

Budynek Sultan Abdul Samad na Placu Wolności. Na przeciwko niego znajduje się najwyższy na świecie maszt z flagą Malezji.

 KL oznacza "błotniste ujście". Miasto powstało zaledwie w XIX wieku. Wokół najstarszych budynków wyrastają coraz to nowe wieżowce, które dość harmonijnie wtapiają się w miejski krajobraz.

 Wizyta w meczecie. Wcześniej musiałam założyć właściwie ciuszki, które dostaje się przy wejściu. Wiele kobiet chodzi w chustach na głowie. Malezja to kraj islamski (58% sunnici). Właśnie pisząc ten komentarz słyszę muezina w oddali nawołującego do modlitwy. Nikt w pokoju się nie rusza!

 Stare kamieniczki powciskane pomiędzy drogowymi wiaduktami.

 Graffiti! Czyli młodzi coś tworzą i się wyrażają. W Wietnamie nie widziałam.

 Widok na miasto ze stacji "metra":P.

 W KL na każdym rogu ulicy można zobaczyć jakąś budowę. "Malezja w budowie!"

 Pięknie błyszczące wieżowce. KL zostało założone przez osadników zajmujących się wydobyciem cyny.
 
Chciałam tutaj napisać jakiś komentarz o polskich drogach, ale postanowiłam zamilczeć.

1 komentarz: